fbpx

Treipingid – oluline info, mida võiksid teada.

Mis on treimine?

Treimine on põhiline töötlemisprotsess, mille käigus lõikeriist, mis tavaliselt ei pöörle, eemaldab materjali pöörlevast toorikust. Treilõikepea on nagu skulptor, kes vormib pöörlevat marmorplokki. Toorik pöörleb ümber telje ja lõikeriist eemaldab kihte, kuni saavutatakse soovitud kuju ja suurus. 

Treipingi komponendid

Treipingiga edukalt töötamiseks on vaja mõista, mis komponentidest seade koosneb. 

 • Voodi: Voodi on seadme selgroog, mis toetab kõiki teisi komponente. See on pikk, horisontaalne konstruktsioon, mis on valmistatud vastupidavast materjalist, et taluda suurt koormust ja vibratsiooni töö ajal. Masina voodi tagab jäikuse ja tugevuse, olles alusplaadi, kere ja tagapuki alus. Lisaks sellele sisaldab voodi juhtrööpaid, mida mööda kelk liigub, määrates kindlaks lõikeriista tööjoone.
 • Pöörlemispesa: Vasakul voodi otsas paiknevas pöörlemispesas asuvad olulised mehaanilised osad, nagu hammasrataste ja spindli laagrid. Spindel, mis on pöörlemispesa oluline osa, hoiab ja pöörab töödeldavat detaili. Sõltuvalt treipingist saab spindli pöörlemiskiirust reguleerida käsitsi või arvutiga juhitava (CNC) süsteemi abil. Pöörlemispesa poolt pakutav võimsus ja pöördemoment määravad, milliseid materjale treipink saab töödelda.
 • Tagapukk: Töölaua vastasküljel asuv tagapukk annab töödeldavale detailile täiendava toe, eriti pikkade või peenikeste materjalide puhul. Tagapukk võib liikuda piki voodit, seda saab lukustada ning selle keskpunkti saab joondamiseks vertikaalselt reguleerida. Treipingi tagapukki kasutatakse sageli puurimis- või freesimistöödel, kui sellele lisatakse pöörlev tööriist.

Treipingi tüübid

Selleks, et rahuldada hulgaliselt erinevaid treimistööde nõudeid, on olemas mitu tüüpi treipinke:

Käsitsijuhitavad/manuaalsed treipingid

Need masinad on treipingi maailma traditsioonilised tugisambad. Käsitsijuhitavate treipinkide puhul peab operaator kontrollima kõiki treimisprotsessi aspekte, sealhulgas kiirust, söötmiskiirust ja lõikesügavust. Manuaalsed treipingid on ideaalsed ühekordsete projektide, prototüüpide või sagedast reguleerimist vajavate tööde jaoks.

CNC-treipingid

Kasutavad arvutiprogrammi, et automatiseerida treimisprotsessi. Operaator sisestab spetsifikatsioonid ja CNC treipink täidab need täpselt ja järjepidevalt, isegi keerulismate tööde puhul. CNC treipingid on kasulikud suurte tootmismahtude korral.

Revolvertreipingid

Nendel seadmetel on võimalik paigutada korraga mitu lõiketööriista pöörlevale tööriistahoidikule (revolvrile). Operaator saab tööriistu kiiresti vahetada, pöörates lihtsalt revolvrit, mistõttu on revolvertreipingid suurepärased väikeste ja keeruliste detailide masstootmiseks.

Mitmespindlilised treipingid

Need treipingid on varustatud mitme spindliga, mis on pöörleval trumlil ja võimaldavad üheaegselt töödelda mitut töödeldava detaili osa. Kuigi selliste treipinkide seadistamisaeg on suur, sobivad need tänu kiirusele ja tõhususele suurte keeruliste komponentidega tootmiste jaoks.

Nordcity Centerist leiate laia valiku CNC treipinke ning võimsaid treikeskuseid. Vaata valikut lähemalt klõpsates siin

KOVOSVIT MASTURN 820i Universal centre lathe with CNC system
CNC treipink

Mis materjale saab treipinkidega töödelda?

Mis materjale saab seadmega töödelda, mõjutab suuresti masina jõudlust ja tõenäoliseid tulemusi.

 • Pehmed metallid (alumiinium, messing jne): Pehmemad metallid on suhteliselt kergesti töödeldavad ja sobivad seetõttu mitmesuguste treipinkide jaoks, alates manuaalsetest treipinkidest kuni CNC-treipinkideni. Nende materjalide töötlemiseks ei ole vaja suurt võimsust ega kiirust, mistõttu saab neid töödelda väga erinevate treipinkidega. 
 • Kõvad metallid (teras, titaan jne): Neid materjale on keerulisem töödelda ja seetõttu on vaja tugevat ja võimsat treipinki. Tugevate materjalide puhul eelistatakse sageli CNC-pinki, sest need suudavad säilitada vajaliku lõike- ja söötmiskiiruse, mis tagab valmistoote kvaliteedi.
 • Plastid ja komposiidid: Need materjalid nõuavad täpset kontrolli kiiruse ja söötmise üle, et vältida sulamist või laastude tekkimist. CNC treipingid pakuvad põhjalikku kontrolli, mis on vajalik kvaliteetsete detailide tootmiseks nendest materjalidest.
 • Tööstusrakendused: Õige treipingi valik sõltub suuresti ka tööstusharust, milles te tegutsete. Näiteks kui te töötate prototüüpide valmistamise või eritellimustööde tehases, siis võib piisata manuaalsetest treipinkidest. Kuid sellistes tööstusharudes nagu auto- või kosmosetööstus, kus on vajalik kõrgtasemel detailide masstootmine, on CNC-treipingid oma kiiruse, täpsuse ja tootmiskindluse tõttu peaaegu asendamatud.

Kuidas valida enda tootmisvajadustele õige treipink?

Treipingi valimine sõltub mitmest olulisest tegurist. Toome välja mõned olulisemad faktorid, mida enne treipingi soetamist läbi mõelda:

 1. Materjalid: Oluline on mõelda materjalidele, mida kavatsete töödelda. Kõvemad materjalid nõuavad võimsaid masinaid, nagu CNC treipingid, samas kui pehmemaid materjale või plaste saab töödelda manuaalse treipingiga.
 2. Tootmismaht: Treipingi valikul mängib olulist rolli komponentide arv, mida on vaja toota. Väikeste, kohandatud partiide puhul võib piisata manuaalsest treipingist. Suuremahulise tootmise korral oleks aga CNC-, revolvri- või mitmespindline treipink tõhusam.
 3. Täpsus: Kui teie detailid nõuavad erilist täpsust, on CNC treipingid, mille tööoperatsioonid on arvutiga juhitud, üldiselt parem valik. Manuaalsed treipingid võivad olla täpsed, kuid need sõltuvad suuresti operaatori oskustest.
 4. Eelarve: Teie eelarve on oluline tegur. CNC-pinkidel on palju eeliseid, kuid nende hind on tavaliselt kõrgem. Käsitsijuhitavad treipingid on taskukohasemad ja võivad sobida paremini väikeettevõtetele või harrastajatele.
 5. Ruum: Teie töökojas või tehases vaba ruum võib samuti mõjutada teie otsust. Mõned suuremad CNC-pingid võivad vajada rohkem ruumi kui väiksemad manuaalsed treipingid.

Võta julgelt ühendust Nordcity professionaalsete müügiinseneridega, et leida enda tootmisele sobiv treipink. Leiad nad siit

Treimise eelised ja puudused

Eelised

Treimisprotsessil on mitu eelist:

 • Mitmekülgsus: Üheks oluliseks eeliseks on treimise mitmekülgsus. Treipingiga saab töödelda väga mitmesuguseid materjale ja luua arvukaid kujundusi ja formatsioone. Treipingid võivad valmistada silindrilisi ja koonilisi pindu, puurida auke ja isegi lõigata kruvikeeriseid.
 • Täpsus: Treimine on tuntud täpsuse poolest. Eriti kui kasutatakse CNC-treipinke, saab detailid valmistada järjepidevalt kõrge täpsusega, mis on oluline sellistes tööstusharudes nagu näiteks lennundus ja autotööstus.
 • Viimistluskvaliteet: Treimine jätab üldiselt kvaliteetse pinnaviimistluse, mis nõuab vähem järeltöötlustöid võrreldes teiste töötlemisprotsessidega.

Puudused

Siiski on ka mõningaid puudusi:

 • Keerukuspiirangud: Väga keeruliste kujude puhul ei pruugi treimine olla kõige tõhusam protsess. Kuigi CNC-treipink saab mõningase keerukusega hakkama, võivad väga keerukate detailide jaoks sobida paremini freesimine või laserlõikamine.
 • Kiirus: Sõltuvalt detaili suurusest ja keerukusest ei pruugi treimine olla kõige kiirem töötlemisprotsess. Teatavate ülesannete puhul võivad teised meetodid, nagu freesimine või laserlõikamine, olla taaskord kiiremad.
 • Kulud: Kuigi treimine võib paljude ülesannete puhul olla kuluefektiivne, võivad alginvesteeringud suure jõudlusega treipinkide, eriti CNC-tööpinkide puhul, olla suured. Treimise tasuvust tuleks hinnata konkreetse tootmisvajaduse ja -mahu põhjal.

Ohutusmeetmed treipinkidega töötamisel

Veenduge alati, et kannate vajalikke kaitsevahendeid, sealhulgas kaitseprille, kindaid ja kaitsejalatseid. Treipingi korrapärane hooldus on väga oluline, et vältida mehaanilistest riketest tingitud õnnetusi. Hoidke oma tööpiirkond alati puhtana ja prahist vabana, et vältida libastumisi ja kukkumisi. Lõpuks veenduge, et teie lõiketööriistad on teravad ja õigesti paigaldatud – tömp või halvasti paigaldatud tööriist võib põhjustada õnnetusi või kahjustada teie töödeldavat detaili.

Kokkuvõte

Treipingi maailm sama mitmekesine ja keeruline kui tööstusharud, milles treipinke kasutatakse. Alustades põhikomponentidest – voodist, pöörlemispeast ja tagapukist – oleme uurinud, kuidas need põhielemendid koos töötades kujundavad treimisprotsessi. Traditsioonilistest manuaalsetest treipinkidest kuni täiustatud mitme spindliga ja CNC-treipinkideni – iga masin toob kaasa unikaalsed tugevused, mis vastavad erinevatele materjalide ja tööstusharude nõudmistele. Olenemata sellest, kas töötate pehmete metallide või kõvemate materjalidega, nagu teras, on olemas treipink, mis on loodud just selle ülesande jaoks. Õige treipingi valimisel tuleb hoolikalt kaaluda mitmeid tegureid, sealhulgas materjalitüüpe, tootmismahtu, täpsusnõudeid, eelarvet ja isegi töökojaruumi. Kuigi treimisprotsess on muljetavaldavalt mitmekülgne, täpne ja kvaliteetne, tuleb arvestada selle võimalike piirangutega, eriti kui tegemist on väga keeruliste vormidega või kui on vaja kiiret tootmist. 

Nordcity Center numbrites

1000+

paigaldatud seadet

125+

aastat töötajate töökogemust

800+

rahulolevat klienti

8

hooldusmeeskonna liiget

Meie metallitöötlusseadmeid kasutavad

Üldkontaktid

Nordcity Center OÜ, Tähnase tee 2/5, Peetri 75312, Harjumaa, Eesti

Müük:(+372) 53 456 967 Hooldus:(+372) 657 9682Raamatupidamine:(+372) 683 6414

E-mail: myyk@nordcity.ee

Asukoht

Liitu nordcity.ee uudiskirjaga, et olla kursis meie värskete uudiste ja parimate pakkumistega!