fbpx

Freespingid

Mis on metalli freespink?

Freespingid on teatud tüüpi masinad materjali eemaldamiseks töödeldavast detailist pöörlevate lõikurite abil. Need masinad võivad puurida ja lõigata mitmesuguseid materjale. Materjali tükkide eemaldamise protsessi tööriista teljega kooskõlas nimetatakse freesimiseks ja seetõttu nimetatakse töötluseks kasutatavaid masinaid freespinkideks. Freespinke on mitut tüüpi ja neid kasutatakse erinevates tööstusharudes.

Kuidas freespink töötab?

Treipinkidega sarnaste tulemuste saavutamiseks kasutatakse tihti freespinke. Erinevalt töödeldavat detaili pööravatest treipinkitest hoiavad freespingid toorikut paigal, kasutades kruustange või kinnitust. Seadmed kasutavad materjali eemaldamiseks silindrilisi tööriistu, nagu puurid ja otsafreesid. Freespinke kasutatakse peamiselt tasastel pindadel, kuigi need võivad töötada ka mõne ebakorrapärase pinna puhul.

Pildi allikas

Erinevat tüüpi freespingid

Laialt võttes jagunevad freespingid kahte tüüpi seadmeteks – horisontaalseteks ja vertikaalseteks freespinkideks. Neid kahte tüüpi klassifitseeritakse veel eraldi põlv-, rammi-, voodi- või höövlitüüpi freespinkideks. Enamikul eespool nimetatud freespinkidest on elektriajamiga mootor, jahutusvedeliku süsteemid, elektriajamiga laua etteanne ja muudetav spindli kiirus. Kirjutame igast pingitüübist nüüd natuke lähemalt:

Horisontaalne freespink

Horisontaalses freespingis on spindli pöörlemistelg laua suhtes horisontaalne. Ja spindli horisontaaltelje tõttu nimetatakse masinat horisontaalseks freespingiks. Horisontaalne pink on kasulik ettevõtetele, kes soovivad oma tootmisvõimsusi suurendada. Seda tüüpi seadmed kipuvad aga olema kallimad. Seetõttu on horisontaalsed freespingid vähem populaarsed.

Vertikaalne freespink

Järelikult nimetatakse freespinki, mille spindli telg on lauaga risti, vertikaalseks freespingiks. Vertikaalne variant on tavaliselt odavam ja sobib kõige paremini kasutajatele, kes peavad metallosi väikeste partiidena valmistama. Kuigi vertikaalpink on horisontaalse tüübiga võrreldes kasutajasõbralikum, sõltub töö lõpptulemus suuresti operaatori oskustest ja seadme mehaanilistest võimekusest. Suurepärase tooteviimistluse saamiseks peavad operaatorid tegema võimalikult täpseid mõõtmisi.

Pildi allikas

Põlve-tüüpi freespink

Freespinki, mille keskel on põlvekujuline eend, nimetatakse põlvetüüpi freesiks. Seda iseloomustab vertikaalselt reguleeritav töölaud, mis toetub põlvele toetatud sadulale.

Ramp-tüüpi freespink

Freespinki, mille kolonni ülaossa kinnitub ramp, nimetatakse ramp-tüüpi freesiks. Tavaliselt kasutatakse rammi vertikaalses freesmasinas. Seda saab liigutada kolonnil põikisuunas (st sisse ja välja, kui seadet kasutada põlve küljelt).

Voodi-tüüpi freespink

Liuglaud on paigaldatud otse masina massiivsele voodile (alusele) ja seda ei saa tõsta ega ristsuunas liigutada; laua liikumine on ainult pikisuunaline.

Höövel-tüüpi freespink

Höövel on teatud tüüpi metallitööpink, mis kasutab tooriku ja ühe punktiga lõikeriista vahel lineaarset suhtelist liikumist töödeldava detaili lõikamiseks. Höövel on sarnane vormijaga, kuid suurem. Höövliga töödeldes komponent liigub ja tera liigub. 

Freespingid erinevate materjalide töötluseks

Lisaks metallile töödeldakse freespinkidega veel laialdaselt puitu. 

Puidu freespingid

Puusepatöös kasutatakse freespinke erinevate puitprofiilide aukude õõnestamiseks või servadele dekoratiivsete soonte tegemiseks. Mitme erinevat tüüpi freesiga, suudab teostada mitut viimistlust nii kõva kui ka pehme puidu puhul.

Puidu freespinkide tüübid jagunevad kolmeks: pind- (mis sisaldab sukeldus- ja fikseeritud alust), serva- ja lauafreesiks. Igaüks neist eristatakse vastavalt nende otstarbele ja puidutüübile, mida neil pinkidel töödeldakse. Nii, et sõltuvalt nendest teguritest erinevad puidufreespinkide võimsus, kiirus, kaal, puksi läbimõõt või lõikesügavus.

Pildi allikas

CNC freespink

CNC tähistab arvuti arvjuhtimisega freesimist. Freespinki liigutatakse ja jälgitakse mitte käsitsi, vaid numbrilise arvutijuhtimisega. CNC-freestööriistad teostavad töötlusprotsessi, mis sarnaneb detailide puurimisele ja lõikamisele, uskumatu täpsusega ning seetõttu ei jäta ruumi inimlikele eksimustele. Protsess on üha populaarsem tööstuslik lahendus, kuna seeläbi on võimalik kohandada igat liiki materjalide üksikasjalikke suurusi ja kujundeid.

Nordcity Center’i freesimispingid

Freespinke pakume UNISIGNi valikust. Kõik kolm on omas segmendis absoluutsed tipud. 

Freespingid jagunevad vertikaalse ja horisontaalse spindliga variantideks. Vertikaalse spindliga freespinkidest on valikus erinevad töötlemiskeskused, 5 teljelistest – liikuva portaaliga keskusteni välja. Horisontaalse spindliga pinkidel on valikus liikuva laua ja sambaga suured treimis- freesimismasinad. Seadmed on mitmeid aastaid vastupidavad ning madalate hoolduskuludega. Pea kõik seadmed on CNC arvjuhtimisega ja täisautomaatsed. Seadmed on laialdaselt kasutusel auto- ning lennukitööstuses detailsete ja keeruliste tööde tegemiseks. 

Horisontaalse ja vertikaalse splindiga masinatel on palju sarnasusi. Peamiseks sarnasuseks on freesimisprotsessi põhialused. Need jäävad samaks. Siiski on mõned olulised erinevused, mis mõjutavad tööprotsessi- ja tulemusi. Peamised erinevused vertikaalse ja horisontaalse freesimise vahel: 

  • Suurim erinevus on arvatavasti spindli asend, mis dikteerib, kuidas lõiketera töödeldava komponendiga suhestub. 
  • Teine erinevus on kasutatava töövahendi kuju. Vertikaalsetel freespinkidel on silindrilised töötlemisvahendid, mis on nii pikad ja õhukesed. Horisontaalsetel masinatel on vastupidiselt lühemad ja paksemad töötlemisvahendid, mis suudavad toota sügavamaid lõikeid ja käsitleda suuremaid töödeldavaid komponente. Üldiselt mõjutavad need geomeetrilised spetsifikatsioonid otseselt lõikamise spetsifikatsioone. Näiteks on vertikaalse splindiga masinad üldjuhul täpsemad, kuid suudavad töödelda vaid väiksemaid komponente. Horisontaalse splindiga masinad on jällegi stabiilsemad ja vastupidavamad sügavate lõigete tegemisel. 

Freespingid võivad olla käsitsi juhitavad kui ka CNC juhtimisega. CNC freespingid on automatiseeritud versioonid käsitsi juhitavatest seadmetest. CNC tüüpi ja käsitsi juhitavaid freespinke on jällegi omakorda mitut erinevat versiooni vastavalt töötüübile- ja ülesannetele. 

Täpsemate küsimuste korral ja sobiliku lahenduse otsimisel võtke julgelt ühendust meie spetsialistidega.

Üldkontaktid

Nordcity Center OÜ, Tähnase tee 2/5, Peetri 75312, Harjumaa, Eesti

Müük:(+372) 56 999 079Hooldus:(+372) 657 9682Raamatupidamine:(+372) 683 6414

E-mail: info@nordcity.ee

Asukoht

Liitu nordcity.ee uudiskirjaga, et olla kursis meie värskete uudiste ja parimate pakkumistega!