fbpx

Kogu info painutuspinkidest

Toru painutamine

Materjalide lineaarsuse muutmist soovitud suundadesse nii kuumaks kui külmaks nimetatakse painutamiseks. Vasest, rauast, alumiiniumist jt materjalidest torude painutamist saab teostada. Toru painutamise kvaliteeti võivad mõjutada paljud erinevad tegurid. Tootmises kasutatavad meetodid, töötajate teadmised, oskused, masina jõudlus, materjali tüüp ja omadused, materjali vastavus masinale ja tööle, masina võimekus, keskkonnategurid jne.

Toru painutamise meetodid

Painutusprotsessiks saab kasutada palju erinevaid meetodeid. Sobivaima meetodi valik sõltub aga materjali tüübist ja soovitud painde kujust.

2.1. Painutamine mandreliga

Toru painutamisel mandreliga paigutatakse toru liigutatava lõua ja tööriista vahele, mis mõlemalt poolt toru pigistavad. Painutusvormi korral painutatakse toru tööriistaga valitud raadiuse juures. Kui kasutada mandreli ja puhastiga painutamist, saab parima tulemuse õhematel torudel ja väiksematel raadiustel.

2.1.1. Poolautomaatsed torude ja profiilide painutuspingid

Kui painutate igapäevaselt väikeses koguses (25-50 tk päevas) torusid, võib eelistada poolautomaatset masinat. Toru painutamine toimub mootoriga, kuid masina töötamiseks on vaja operaatori. Poolautomaatsed seadmed on soodne valik väikefirmadele. Tegemist on lihtsaimate mudelitega painutuspinkidest. 

2.1.2. Poolautomaatne painutamine (hüdrauliline painutamine)

Torude painutusmasinad on valmistatud mehaaniliselt, hüdrauliliselt ja elektriliselt. Hüdraulilised torude painutuspingid töötavad hüdraulilise rõhu abil. Nendel masinatel on kesksed painutusvormi tööriistad, mis sobivad painutatavate torude läbimõõduga. Painutusvormi tööriistad valmistatakse vastavalt detailide ühenduspainetele. 

2.1.3. NC abil juhitav torude painutuspink

Masin sisaldab kolme kolvi. Hüdraulilisest pigistamisest on tagaküljel saadaval hüdrauliline mandrel. 

2.1.4. CNC painutamine

CNC painutuspingid toimivad sarnaselt teiste masinatega. Peamine erinevus seisneb selles, et SERVO-ajamid reguleerivad kõvera ja kõverpinna vahelisi kauguseid. Veosüsteem on standardne süsteem. Painutuspingi liikumist ja järjestusi, andmete salvestamist ja muid protseduure juhib automaatselt arvuti. Operaator kinnitab toru masina külge, vajutab käivitusnuppu, masin painutab toru, operaator monteerib toru masina küljest lahti ja protsess kordub. Painutamiseks mõeldud toru joonised laetakse juhtpaneelilt leitavasse arvutisse. Pärast vajalike käskude täitmist käivitatakse masin. Täpsete painutuste puhul kasutatavad CNC painutuspingid võivad painutada sama detaili erinevates mõõtmetes ja erineva nurga alt. 

2.2. Survega painutamine 

Survepainutusel on sarnased omadused mandreliga painutamisel. Painutusvorm ja lõug moodustavad taaskord süsteemi. Saadaval on ka liugosa, mida kasutatakse painderaadiuse saamiseks. Liugosa ei sobi muudeks painutusprotseduurideks.

2.3. Presspainutamine

Selle painutusmeetodi puhul määratakse painderaadius pärast toru/toru paigaldamist reguleerimise teel. Topelttugi, mis vastab komponendi raadiusele, nagu on näha joonisel. Ülemisest sektsioonist tuleva raadiuse plokki saab juhtida käsitsi või hüdraulilise juhtimissüsteemi kohandamise teel.

2.4. Kolme rulli painutamine

Rullid on paigutatud püramiidselt, ülemine rull on fikseeritud, all-ja ülalpool olevad rullid on reguleeritavad reguleerimisvarda abil. Alumised rullid liguvad edasi  ja tagasi pedaalide abil. Profiili painutuspingiga saadakse kumera kujuga painutused.

Mõned olulised painutuspingi komponendid

Toru ja profiil

Painutusmasinal saab painutada terast, rauda, ​​alumiiniumi, vaske ja muid torude osi ja profiile.

Painutusvormi tööriist

Painutusvormitööriist on komponent, mille peale painutamise ajal keeratakse toru. See on põhikomponent, mis tagab vajaliku toru/profiili painutamise. Painutusvormitööriist hoiab ära deformatsioonid ja võimaldab saavutada kõige sobivama ja täiuslikuma painde. Väljaspool painutusvormitööriista leitud läbimõõt võrdub toru läbimõõduga. 

Painutusvormitööriista projekteerimise etapid:

– Määratakse painutusvormitööriista läbimõõt.

– Vastavalt painutamiseks vajalikele toru omadustele töödeldakse tööriista üldist kuju.

– Vastavalt masina standarditele töödeldakse augud, võtmepesad ja fikseeritud lõua kinnituskohad.

Kinnitatud klamber

Fikseeritud klamber on tööriist, mis pigistab toru ja toimib klambri või kruustangina ning takistab toru libisemist painutamisel. 

Liigutatavad klambrid

Liigutatav klamber võimaldab toru painutamist takistades painutusvormitööriista libisemist.

Mandrel

Mandrel on tööriist, mis jääb toru paindudes painde keskpunkti ning takistab toru välisest pöörlemisest tulenevat liikumist. 

Kuulmandreleid kasutatakse painde saamiseks väiksemate raadiustega. Kuulmandrel pakub torule painutamise ajal maksimaalset tuge ja võimaldab painutada ilma igasuguste lahknevusteta. Kuulidel on võime vabalt liikuda igas asendis. Kuulmandreleid saab lisada või eemaldada pärast painutamisprotsessi. 

Kui kuulmandreli välisläbimõõt on võrdne toru sisemise raadiusega, takistab see kokkusobivust. Seetõttu peab mandreli välisläbimõõt olema veidi väiksem kui toru siseraadius. 

Üldkontaktid

Nordcity Center OÜ, Tähnase tee 2/5, Peetri 75312, Harjumaa, Eesti

Müük:(+372) 56 999 079Hooldus:(+372) 657 9682Raamatupidamine:(+372) 683 6414

E-mail: info@nordcity.ee

Asukoht

Liitu nordcity.ee uudiskirjaga, et olla kursis meie värskete uudiste ja parimate pakkumistega!