fbpx

Gaasi- ja plasmalõikurid

Kuidas töötab gaasilõikur?

Gaasiga lõikamisprotsess suhteliselt lihtne – selle kõige algsemas vormis kujutab gaasilõikur endast otsikut, mis suunab nii esmast hapnikuvoolu kui ka mitmeid sekundaarseid hapniku ja gaasi kombinatsioonide voole, mis toimivad kütusena.

Töödeldav metall eelkuumutatakse kõigepealt gaasi ja hapniku kombinatsiooniga (ligikaudu 700-900 kraadini, mida nimetatakse „põletus“-temperatuuriks). Selles seisundis ei ole metallkomponent sulamiseks piisavalt kuum, kuid siiski piisavalt plastiline, et lõikamisprotsess saaks toimuda.

Pärast kõnealuse metalliosa kuumutamist suunab otsik esiteks kuumutatud tükile hapniku voolu, põhjustades keemilise reaktsiooni metalli ja hapniku vahel. Selle tagajärjel tekib raudoksiid, mille sama hapnikuvool kohe ära puhub võimaldades otsikul metalli lõikama hakata.

Mis on plasma? 

Plasmat nimetatakse sageli aine neljandaks olekuks pärast tahket, vedelat ja gaasilist olekut, milles ioniseeritud gaasiliigid muutuvad elektrit juhtivaks. See moodustab umbes 99% meie universumist ja teadlased on selle ulatuslike rakendusvõimalusi põhjalikult uurinud.

Plasmat mõõdetakse tavaliselt kelvinites (K) või elektronvoltides.

Kuidas töötab plasmalõikur?

Plasmalõikus on sulatamisprotsess, mille käigus üle 20 000° C ioniseeritud gaasi voolu kasutatakse materjali sulatamiseks ja eemaldamiseks lõikest. Protsessi käigus lüüakse elektriline kaar elektroodi (katood) ja töökomponentide (anood) vahele. Elektrood on vee- või õhujahutatud gaasiotsik, mis põhjustab fokuseeritud, kõrget temperatuuri ja kiiret plasma voolu.

Kui plasmavool tabab töödeldavat komponenti, toimub rekombineerumine ja gaas naaseb oma normaalsesse olekusse, eritades samal ajal intensiivset soojust. See soojus sulatab metalli ja gaasivoog ajab metallijäägid pärast lõikamisest väljutada. Plasma gaasid on tavaliselt argoon, argoon/vesinik või lämmastik.

Plasmalõikuse eelised

 • Võimalus lõigata mitut tüüpi metalle: plasmalõikuritega saab lõigata värvilisi metalle, näiteks alumiiniumi, roostevaba terast ja malmi – materjale, mis on paljudes lõppproduktides- ja lahendustes üha tavalisemad.
 • Lõikamise täpsus: plasmalõikur lõikab tavaliselt kiiresti ja minimaalse räbuga, pakkudes sujuvamaid lõikeid võrreldes hapnikukütusel põhinevate põletitega.
 • Eelsoojendus pole vajalik: plasma ei vaja metalli lõikamiseks eelkuumutamist. Järelikult säästate aega ja raha.
 • Suurem kiirus õhematel metallidel: plasma saab lõigata õhemaid metalle kiiremini kui hapnikkütusega seadmed tagades samas minimaalse metalli moonutuse. Plasma pakub paremat jõudlust ka virnastatud metallide lõikamisel.
 • Vormitud metallide parem lõikamine: kui töödeldaval detailil on nurgad, kanalid või torud, võib plasmalõikamine tagada kiirema ja täpsema lõiketulemuse.
 • Kasutuslihtsus: plasmasüsteeme on hapnikul põhinevate kütusesüsteemidega võrreldes suhteliselt lihtne kasutada. 
 • Ohutum: plasmasüsteemid ei nõua plahvatusohtlike gaaside ladustamist ja käitlemist ega lahtise leegiga töötamist.

Gaasilõikuse eelised

 • Hea paksemate metallide töötlemiseks: keskmine käeshoitav hapniku kütusesüsteem suudab lõigata 15-30 cm paksust terast, mõned süsteemid on võimelised lõikama rohkem kui 50 cm paksust terast. Terastel, mille paksus ületab 2.5 cm, on hapnikkütusega põletitel suuremad lõikekiirused võrreldes tavaliste 100-ampriste käeshoitavate plasmalõikesüsteemidega.
 • Suurepärane teisaldatavus: hapnikukütusesüsteemid tagavad kerge kaasaskantavuse, kuna need ei vaja elektrit. Mõned väikesed hapnikkütusesüsteemid kaaluvad umbes 16 kg, nii et hapnikuga kütusepaakide ja põletiga on võimalik terast lõigata peaaegu kõikjal.
 • Saadaval pikendatud põletid: hapnikkütusel põletitele on saadaval pikendatud põletid, mis hoiavad operaatorit lõikamisel tekkivast kuumusest, leekidest ja räbust. 
 • Protsessi mitmekülgsus: hapnikkütusel töötavad põletid võivad lõigata, keevitada, joota ja kuumutada. 

Esialgne investeering plasmalõikurisse on tavaliselt kallim kui hapnikuga gaasilõikurisse. Hapnikkütusel kasutatavate põletitega kaasneb aga pidev kulu vajalike gaaside eest, mida plasmalõikurid ei vaja.

Millele mõelda gaasi- või plasmalõikuri soetamisel?

Plasma ja gaasiga lõikeriistade vahel kaaludes küsige endalt: millist metalli lõikan kõige sagedamini ja mis on kõige paksem metall, mida tuleb lõigata? Kui töö nõuab järjepidevalt paksemate metallide lõikamist, säästab hapnikkütusesüsteemiga lõikamine aega ja raha. Samas, kui roostevaba terase ja alumiiniumi lõiketäpsus on oluline, tasub valida plasmalõikur.

Nordcity Center müüb gaasilõikureid ja plasmalõikureid nii lehtmetallile kui ka toru- ning profiilitöötluseks. Valikus on palju arvjuhtimisega CNC plasmalõikureid ja gaasilõikureid. Soovime leida teie ettevõttele parima võimaliku seadme, mis vastaks teie vajadustele. Võtke meiega julgelt ühendust!

Üldkontaktid

Nordcity Center OÜ, Tähnase tee 2/5, Peetri 75312, Harjumaa, Eesti

Müük:(+372) 56 999 079Hooldus:(+372) 657 9682Raamatupidamine:(+372) 683 6414

E-mail: info@nordcity.ee

Asukoht

Liitu nordcity.ee uudiskirjaga, et olla kursis meie värskete uudiste ja parimate pakkumistega!